TITLE
Recommendation to approve 2006 Commission/Board/Committee Appointments/Reappointments to Non-Charter Commissions.
DISCUSSION
Most Commission/Board/Committee members' current terms will end on June 30,2006. The
majority of them are eligible for reappointment. When a member represents a particular
agency or category; that information appears following their name. Openings for specific
district representatives are indicated in the list of names. Following is the list of members
being recommended for reappointment or appointment to Non Charter Commissions:
AIRPORT ADVISORY COMMISSION
Reappointments Category
Douglas P. Haubert N/A
Charles Luskin NIA
Ronald D. Salk N/A
Carol Soccio N/A
Don M. Temple N/A
BELMONT SHORE PARKING & BUSINESS IMPROVEMENT AREA ADVISORY COMMISSION
Reappointments Category
Kurt Schneiter Real Property
Mike Sheldrake BusinessBSBA
Joy Starr BusinesdBSBA
Appointment Category
William Lorbeer Real Property
BKBY KNOLLS PARKING & BUSINESS IMPROVEMENT AREA ASSOCIATION
Reappointments Category
Angie Beeks N/A
Mike Biddle N/A
Diane Booth N/A
Pam Dunn D.C. N/A
Gina Marquez N/A
Jim Millsap N/A
Diane Napier N/A
Douglas Orr N/A
Jack Skandalakis N/A
Bill Sneed N/A
Dr. Phillip Soloman N/A
BOARD OF EXAMINERS, APPEALS & CONDEMNATION
Reappointments Category
Michael L. Bates N/A
Elliot H. Boone N/A
Christopher Brown N/A
Henry Salzer N/A
Charles Westlund N/A
Appointment Category
Jo Anne Fitzpatrick N/A
BOARD OF HEALTH & HUMAN SERVICES
Reappointments Category
John S. Andrews At-large
William Barnes At-large
Thomas Crowe At-large
Annette Kas hiwa bara At-large
Sewnet Mamo At-large
Janet Molina-Watt At-large
Guadalupe Padilla-Robb Physician
Judson Schoendorf Physician
John Sykora Pharmacist
Joy Tyson At-large
CABLE COMMUNICATIONS ADVISORY COMMISSIONS
Reappointments Category
Tal Finney At-Large
Jocelyn Genoso At-Large
Carolyn Christian-Hines At-Large
Gray Lange, Jr. At-Large
Joshua Lowenthal Institutional
Darick J. Simpson At-Large
Appointment Category
Elisa McConnehea Public AffairslEvents
James Yardley Media
CALIFORNIA STATE UNIVERSITY HEADQUARTERS BUILDING JOINT POWERS AUTHORITY
Reappointmen t Category
Eugene Lassers N/A
CITIZENS' ADVISORY COMMISSION ON DISABILITIES
Reappointments Category
Victor Acevedo Individual
Dr. Alexander Britton Agency
Joshua Butler Agency
Frances Emily Dawson Harris Individual
Flora Easter Individual
Michael Hickey Individual
Diana Lejins Individual
Chris Leonard Individual
George D. Miller Individual
William E. Serhan Individual
Shirley A. Shouse Individual
Valoria Tate Agency
Barbara Wendel Agency
Appointment Category
Charleen Mullen Agency
COMMISSION ON YOUTH AND CHILDREN
Reappointments Category
Pierre Batton Youth-D1
Sothera Chhay Youth-DG
Amber Hines Youth-D9
Helen lngram Adult
Marty lsozaki Adult
Harry KoulosY Youth-D3
MacKenzie Martin Youth-D5
Jeanetta McAlpin Adult
Jon Meyer Adult
Crystal Patatto Youth-D7
Victor Perez Adult
Lauren Perry Youth-D2
Jessica Quintana Adult
Marc Rothenberg Adult
Kevin Scott Adult
Mary Soth Adult
Chelsii Summerville Youth-D4
Rebecca Turrentine Adult
COMMUNITY DEVELOPMENT ADVISORY COMMISSION
Reappointments Category
Alvaro Jose Castillo Social Service
Benjamin Goldberg At-large
Annie Greenfeld-Wisner Redevelopment
Timothy 8. Hammond Rehabilitation
Jill Hill Business/Industry
Shirley Knopf Low Income
Michael W. McCarthy Social Service
Andy Perez Redevelopment
J. Paul Robinson Business/Industry
Maria Rohiady Minority
John W. Thomas Housing
Felton Wilfiams Minority
Appointments Category
Freda Otto Rehabilitation
Anthony Kim Low Income
CULTURAL HERITAGE COMMISSION
Reappointments Category
Julie Bartolotto N/A
Laura Brasser N/A
E. Thor Cadson N/A
Kevin Doherty N/A
Doris Felix N/A
Karen Highberger N/A
Layne K. Johnson N/A
John Malveaux N/A
Ana Maria McGuan N/A
Kevin C. Motchall N/A
Kerrie Weaver N/A
William Wynne N/A
Appointments Category
Ted Hamory N/A
Colleen Bently-Adler N/A
DISABLED ACCESS APPEALS BOARD
Reappointments Category
Willa Heart At-Large
Harley D. Rubenstein Disabled CACH Rep
Lillian Scaife Architect
Robin Wall Disabled
ECONOMIC DEVELOPMENT COMMISSION
Reappointments Category
Susan Rusnak Business Association
HOMELESS SERVICES ADVISORY COMMISSION
Reappointments Category
Helen Freeborn District 8
Thomas Herzog At-Large
Jeff Kulak District 5
Patricia Long-San Jose District 9
Marion L. Nguli District 7
Eddie Pierson District 6
Elaine D. Ridder District 3
Gary Shelton District 2
Annette LaBarca District 1
HUMAN RELATIONS COMMISSION
Reappointments Category
Slobodan Dimitrov At-Large
Minnie L. Douglas At-Large
Blanca Galvez District 1
James Morgan District 7
Leslie Ann Patterson At-Large
Angel Perea District 8
Barbara A. Smith District 5
Debbie Flynn District 9
Keam Sakphan District 4
Elizangela Storelli At-Large
THE LONG BEACH HOUSING DEVELOPMENT COMPANY BOARD
Reappointments Category
Kevin Cwayna N/A
Jonathan Gotz N/A
Micheal W. McCarthy N/A
Appointments Category
Kristie Pabst N/A
John Monat N/A
Randal Hernandez N/A
LONG BEACH HOUSING AUTHORITY
Reappointments Category
Pearlie Nichols N/A
Maria Tanzer N/A
MARINE ADVISORY COMMISSION
Reappointments Category
Holly Carpenter N/A
William R. Crawford, Ill N/A
Peter Hogenson N/A
Harry T. Hutton N/A
Michael Reed N/A
Bradley G. Whyte N/A
Appointments Category
Richard Turrentine N/A
Scott Schaidle N/A
Darlene Gridley N/A
METROPOLITAN COOPERATIVE LIBRARY SYSTEM ADVISORY BOARD
Reappointment Category
Marilyn Larson City of Long Beach
MUNICIPAL GOLF COMMISSION
Reappointments Category
Gail Berns Heartwell Women's Golf Club
Betty Hatcher Recreation Park 9 Women's Club
Len Kennett At-Large
Matthew Knabe At-Large
John McCann Recreation Park 9 Men's Club
Ray McElhenney El Dorado Park Men's Club
Becky Turley Recreation Park 18 Women's Club
Appointments Category
Harold Peabody Ill Recreation Park 18 Men's Club
Shirley Johnston El Dorado Women's Club
Donald Lucarelli Skylinks Men's Club
PUBLIC SAFETY ADVISORY COMMISSION
Reappointments Category
Thomas M. Biggart District 8
Robert Hildebrand District 1
Roger Kavigan District 2
Appointments Category
Dennis Porter At-Large
RELOCATIONS APPEALS BOARD
Reappointments Category
Martha Thuente N/A
Virginia Wade N/A
Appointments Category
Ericka Gutierrez N/A
SENIOR CITIZEN ADVISORY COMMISSION
Reappointments Category
Patricia C. Bergendahl N/A
Barbara Bolin N/A
Henry Brunner N/A
Florence Dodge N/A
Teodoro S. Felix N/A
Rabbi Sidney Guthman N/A
Mary Hernandez N/A
Nancy Higginson N/A
Slettie Jones N/A
Vivian Linderman N/A
Appointments Category
Brenda Riddick N/A
Fred Dunn N/A
Peggy Krynicki N/A
THE GREATER LONG BEACH WORKFORCE DEVELOPMENT BOARD
Reappointments Category
Victoria Fullerton Business
Michael Buchs Manufacturing
Joel Fierberg Business
Vivian Shimoyama Business
Jody Martin Business
Rosi Pedersen LBUSD
James Drake Labor
Patrick West City of Long Beach
Lillian Kirimlidis One-Stop Partners - EDD
Michelle Allen Long Beach Job Corps Center
Darick Simpson Long Beach Community Action Agency
Jody Martin Business
Lynne Miller One-Stop Partners Education
Stephen Peck One-Stop Community Organization
Rosi A. Pedersen One-Stop Partner
John Sangmeister Business
Tia Schiller Signal Hill Business Representative
Espie Valencia Business
Kimball Wasick Business
Richard Wilke Business
VECTOR CONTROL DISTRICT
Reappointments Category
Edith Joy Dowell N/A